تبلیغات
MAFIA IN IRAN - انواع کالیبر ها در تفنگ های بادی-2
 
MAFIA IN IRAN
one shot one kill
درباره وبلاگ


مبارزه علیه امپریالیسم برای رهایی از موانع استعمار یا استعمار نوین که با سلاح های نظامی یا ترکیبی از این دو در حالت اجراست از مبارزه علیه عقب ماندگی و فقر جدا نیست هر دو مراحلی هستند در یک مسیر که به سوی جامعه جدیدی پر از عدالت و فراوانی هدایتمان میکند.(چه گوارا)

مدیر وبلاگ : pooya ejlali
نویسندگان
نظرسنجی
شما به چه نوع اسلحه ای بیشتر علاقه دارید؟
یکشنبه 7 آذر 1389 :: نویسنده : pooya ejlali

این پست ادامه پست فبل است پس اول پست فبل را بخونید بعد سراغ این پست بیاید

برای خواندن این پست به ادامه مطلب بروید

تفنگهای (Per Charge Pneumatic)

عملکرد این تفنگها نسبت به مدلهای گفته شده کاملا متفاوت میباشد و قسمتهای مختلف آنها عبارتند از:

۱-لوله اصلی:مراحل ساخت لوله در این تفنگها مانند مراحل گفته شده در قبل میباشد.با این تفاوت که گاها طول لوله در این دسته از تفنگها بیشتر از تفنگهای فنری میباشد تاگلوله در طول مسیر حرکت خود به حداکثر سرعت مورد نظر برسد.این امر با توجه به قدرت سلاح تایین میشود و البته همیشه صادق نخواهد بود و در بعضی ازتفنگها طول لوله برابر و حتی کوتاه تر از تفنگهای فنر خواهد بود.

تانک اصلی یا مخزن هوای فشرده:در این قسمت هوای مورد نیاز جهت رانش گلوله ذخیره میشود.این مخزن را میتوان به دو روش پرکرد:
۱-استفاده از تلمبه دستی مخصوص که کاری بس زمانگیر و دشوار است.
۲-استفاده از پمپ برقی که در زمان بسیار کوتاه هوای مورد نیاز را در مخزن فشردهمیکند.این پمپ ها قالبا قیمتهای بسیار زیادی دارند و میتوانند با برق شهری و یا باطری اتومبیل مورد استفاده قرار گیرند.
برای اینکه همیشه پمپ برقی و یا تلمبه دستی را به همراه خود در کوه و دشت و جنگل نبرید میتوانید ازیک منبع چند لیتری هوای از قبل پر شده استفاده کنید که وزن مدلهای قابل حمل آنها معمولا کمتر از ۵ کیلو گرم میباشد.با این منبع ها میتوانید تاچندین بار تفنگ خود را پر کنید.
باید توجه داشته باشید که فشار داخلی منبع هوا بسیار زیاد است و با توجه به نوع تفنگ از ۱۸۰ تا ۴۰۰بار(اتمسفر)میرسد که در صورت بروز مشکل و انفجار مخزن دیگر چیزی قابل جبران نخواهد بود.البته ایمنی در ساخت این تفنگها بسیار بالا میباشد و به راحتی خراب شدنی نیستند.
در تمامی این تفنگها یک فشار سنج وجود دارد که فشار منبع داخلی را برای شما نمایش میدهد.همچنین یک سوپاپ برای کنترل فشارهوا و تخلیه هوای بیش از حد مجاز سیلندر نیز وجود دارد.
برای استفاده از این تفنگها میبایست به چندین نکته مهم توجه داشته باشید:

همیشهاز تلمبه هایی استفاده کنید که دارای فیلتر خروجی باشند.این امر از ورودرطوبت و همچنین کوچکترین گرد و غبار به داخل سیلندر جلوگیری میکند.
زیرادر صورت وجود حتی کوچکترین گرد و غباری در درون سیلندر امکان خراشیده شدن وخورده شدن سطح داخلی سیلندر و در نهایت بروز مشکل وجود خواهد داشت.
همچنین در صورت راه پیدا کردن گرد و غبار به داخل سیستم ماشه و سوپاپ خروجی هوا امکان تخریب در این قسمتها وجود خواهد داشت.
هر از گاهی میبایست تفنگ خود را توسط دستگاه چک کنید تا در صورت وجود مشکل در سیلندر قبلا آنرا پیشگیری نمایید.

مخزن محمات:اینتفنگها داری مخزن محمات از ۵ تا ۱۶ تیر میباشند که در صورت پر بودن تانک با توجه به قدرت سلاح و همچنین میزان فشار هوای داخل مخزن ٬ تمامی تیرهای خود را با حداکثر توان شلیک کنند.

ماشه:در این تفنگها بافشردن ماشه ضربه ای به سوپاپ شلیک وارد شده و مقداری از هوای فشرده داخل مخرن به پشت گلوله راه پیدا میکند.در بعضی از تفنگها سوپاپ شلیک قابل تنظیم میباشند تا تیر انداز با توجه به نیاز خود قدرت تفنگ را کم و زیادنماید.

قبل از ماه سیستم تثبیت کننده ای وجود دارد که همیشه میزان هوای خروجی را در پشت ساچمه ثابت نگه میدارد.

عملکرد ماشه در این دسته از تفنگها به دوشکل انجام میشود:
۱- مکانیکی
۲-الکترونیکی

درروش مکانیکی برای فشردن ماشه تیرانداز به نیروی بیشتری احتیاج خواهدداشت.در نتیجه امکان کاهش دقت تیر نیز وجود خواهد داشت.زیرا تمام قسمتهابه صورت مکانیکی عمل خواهند کرد.
اما در روش الکترونیکی عملا تیر اندازهیچ قسمت مکانیکی را مورد تاثیر قرار نمیدهد.بلکه با فشردن ماشه فقط یک کلید الکتریک را فشار میدهد.به همین دلیل نیروی بسیار کمی صرف فشردن ماشه و در نتیجه تمرکز تیرانداز بیشتر خواهد شد.همچنین در سیستمهای الکترونیکی امکان سنجش فشار هوای داخل مخزن و سرعت خروجی گلوله بر روی یک LCD وجوددارد.

تفنگهای با کپسول گاز CO2

عمل مسلح شدن وهمچنین مکانیزم کار در این تفنگها کاملا مانند تفنگهای PCP میباشد.با اینتفاوت که در این تفنگهای بجای مخزن قابل شارژ از مخزنهای یک بار مصرف استفاده میشود.یعنی بعد از تخلیه کامل مخزن آنرا به دور انداخته و مخزنجدید CO2 را جایگذین آن میکنیم.
کپسولهای گاز CO2 در اندازه های و وزنهای مختلفی تولید میشوند و همچنین حجم هوای درون آنها متفاوت میباشد.
علت استفاده از گاز CO2 بجای گازهای دیگر به دو دلیل میباشد:
۱-هزینه کم نسبت به دیگر گازها جهت پرکردن کپسول
۲-مایع شدن سریعتر این گاز و در نتیجه حجم بیشتر از هوای فشرده در کپسولهای گاز CO2


علت بالا رفتن گلوله پس از خروج از لوله چیست؟
درواقع اختلاف سطح شکاف درجه و مگسک باعث بالارفتن گلوله در مسیر حرکتی خودمیشود و نه انحراف لوله.زیرا سطح شکاف درجه از مگسک بالاتر است و تیرانداز ناچار است برای همسطح کردن این این دوقسمت سر لوله را بالا بیاورد.
برای جبران میزان افت گلوله در مسافتهای دورتر سازندگان اسلحه شکاف درجه را به صورت مدرج میسازند.شکاف درجه های معمولا قابلیت تنظیم در سمت و برد رادارند.اما تشخیص میزان افت تیر در مسافتهای دور بدون استفاده از دوربین کاریست بس دشوار و در بیشتر اوقات با خطا روبرو خواهد شد.
بنابراین اصلاح افت تیر بر روی شکاف درجه کار مشکلی است و گاه نشدنی.
درتفنگهای مجهز به دوربین تیرانداز با توجه به میزان افت و یا سرکردن تیرشبکه نشانه روی (Reticle) را بالاتر و یا پاییتر از از هدف قرار میدهد.

کالیبر بزرگ یا کوچک

شاید این سوال در ذهن شما پیش آید که کدام کالیبر بهتر است؟۱۷۷. ۲۲. ۲۵. و ....؟
حقیقت این است که از نظر تئوری در صورت استفاده از رابطه های وزن و سرعت گلوله تمام کالیبرها از نظر قدرت با هم برابرند.
به همین دلیل نتیجه میگیریم که کالیبر اسلحه به تنهایی مهم نیست .آنچیز که درشکار مهم است درست نشاندن تیر در مرکز هدف یا همان ناهیه مرگزا و حساس شکار میباشد.
ناهیه حساس و مرگزا ناهیه ایست که در آن قلب و سیستمهای تنفسی نظیر شش و ...در آن قرار دارد.

اما چرا از کالیبرهای بزرگتر در شکارهای بزرگ استفاده میشود؟
استفاده از کالیبرهای بزرگتر چه در تفنگهای بادی و چه گلوله زنی شکاری دو علت دارد:

۱-محدودیت برای بالابردن وزن
۲-سطح برخورد گلوله با هدف و در نتیجه تخریب بیشتر

درکالیبرهای کوچک امکان بالابردن وزن تا حد زیادی کم میشود.حتی در صورت بالابردن وزن به علت بالارفتن ضریب بالیستیکی این امکان وجود ندارد.
بابزرگتر شدن کالیبر سطح برخورد گلوله و در نتیجه ضربه ناشی از برخورد باهدف افزایش یافته و در حرکت خود در داخل بدن شکار بیشترین آسیب رسانی راخواهد داشت.
به هر حال اگر تیراندازی دقیق صورت نگیرد و گلوله بجای برخورد به نقاط حساس به قسمتهای دیگر برخورد نماید ٬ دیگر نه کالیبر و نه نوع اسلحه مهم میباشد.
پس تیرانداز خوب آن کسی است که با دقت هرچه بیشتر به شکار شلیک کند و فقط تا مسافتی که میتواند شکار را دقیق مورد هدف قرار دهد به آن تیراندازی کند.

تفنگهای بادی و انواع آنها
تنوع در ساخت تفنگهای بادی آنقدر زیاد است که به زحمت میتوان از بین بعضی٬مدلهای دلخواه را انتخاب کرد.به هر حال برای آشنایی با انواع مدلهای مختلف آنها را دسته بندی کرده و درمورد هر یک توضیح داده میشود.

۱-تفنگهای فنر و پیستونی(Spring Piston)
۲-تفنگهای پیستونی با هوای فشرده(Ram Gas Spring)
۳-تفنگهای هوای فشرده و قابل شارژ(Per Charge Pneumatic)
۴-تفنگهای هواری فشرده با گاز Co2

انواع تفنگهای Spring Piston

۱-لوله شکن یا کمر شکن(Break Barrel Cocking/Action)
۲-اهرم از کنار با لوله ثابت(Side Level Cocking/Action)
۳-اهرم از زیر با لوله ثابت(Under Level Cocking/Action)

انواع تفنگهای Ram Gas Spring

۱-لوله شکن یا کمر شکن(Break Barrel Cocking/Action)
۲-اهرم از زیر با لوله ثابت(Under Level Cocking/Action)

انواع تفنگهای (Per Charge Pneumatic)

۱-گلنگدنی(Bolt Action)
۲-اهرمی(Level Action)
۳-نیمه خودکار(Semi Automatic Action)

انواع تفنگهای با کپسول گاز CO2
۱-هند گانها و یا تپانچه های گازی
۲-تفنگهای نیمه خود کار گازی

در زمان تالیف این مقاله روش اکشن کردن در تفنگهای به روشهای گفته شده بوده است.

در این بخش به توضیح در مورد هر یک از انواع تفنگهای گفته شده در بالا میپردازیم.


تفنگهای Spring Piston:
این تفنگها از چند بخش اصلی تشکیل شده اند.
۱-لوله اصلی:جنس این لوله از فولاد میباشد.بعد از تراش لوله خان کشی انجام میشود و بعداز انجام تمامی این مراحل نوبت به انجام سخت کاری لوله است.با سخت کاری وآبکاری لوله ٬مقاومت آن در برابر فشار ٬ضربه ٬سایش و ...بیشتر شده و درنتیجه عمر لوله تفنگ به مراتب بالاتر خواهد رفت.
در برندهای معتبر وتفنگهای گران قیمت سطح داخلی لوله را با آب کروم میپوشانند.این عمل موجب کمتر شدن سایش و در نتیجه روان حرکت کردن گلوله در درون لوله میشود.
البتهه مانطور که ذکر شد توجه نمایید که آبکاری کروم فقط در لوله تفنگهایی بادرجه کیفیت عالی استفاده میشود.پس در تفنگهای ارزان خود به دنبال آن نباشید.

۲-سیلندر:تمامی قسمهای تفنگ نظیر پیستون ٬فنر٬راهنما(Guide)و ماشه در درون سیلندجای گرفته اند.اما این تنها کار سیلندرنیست.به طور کلی خود سیلندر از دو بخش تشکیل شده است که این دو بخش درامتداد یک دیگر قرار دارند و از فلز یک تکه و یک پارچه تراشیده شده است.
قسمت اصلی سیلندر که قبل از لوله اصلی قرار گرفته است کار جمع آوری هوا را بر عهده دارد.

۳-پیستون:کار پیستون فشرده کردن هوای داخلی سیلندر و در نهایت هدایت کردن آن به سمت خروجی سیلندر میباشد.
۴-فنر:برای انجام عمل مسلح شدن در تفنگهای بادی ٬با فشار اهرم اکشن (که از طریف لولهو یا اهرمهای مخصوص)به پیستون متصل شده است ٬فنر به عقب رانده شده و درنتیجه انرژی پتانسیل آن ذخیره میشود.کار فنر ایجاد انرژی لازم برای به حرکت در آوردن پیستون و فشرده کردن هوا میباشد.
۵-ماشه یا دستگاه چکاننده:بعد از فشرده شدن فنر توسط اهرمهای مرتبط پیستون به وسیله سیستم ماشه در جای خود محکم نگه داشته میشود.در این مرحله با کشیدن ماشه پیستون آزاد شده و به وسیله نیروی ذخیره شده در فنر رو به جلو حرکت کرده و هوا رافشرده کرده.سپس هوای فشرده شده به پشت گلوله وارد میشود و موجب رانش گلولهبه درون لوله و سپس به بیرون پرتاب میشود.

روش کار در تفنگهای RamGas Spring نیز به همین صورت میباشد.با این تفاوت که نیروی لازم برایفشرده کردن هوا و حرکت پیستون توسط هوای فشرد در پشت پیستون انجام میشود.مقدار فشار هوای پشت پیستون در این نوع از سلاحهای بسته به قدرتآ نها از ۳۰ تا ۵۰ بار میباشد که تا همیشه در پشت پیستون محفوظ میماند.
از برتری های تفنگهای Ram Gas Spring نسبت به تفنگهای Spring Piston مینوان به چند مورد اشاره کرد:

۱-کم بودن ارتعاش نسبت به فنر در تفنگهای Spring Piston .
۲-این دسته از تفنگها میتوانند برای همیشه در حالت Cock قرار داشته باشند بدون اینکه تضعیفی در توان آنها صورت گیرد.

اما نقاط ضعف:
۱-شوک بسیار زیاد نسبت به تفنگهای Spring Piston که تیرانداز را در انتخاب دوربین دچار مشکل خواهد کرد.شوک این دسته از تفنگهای بادی به گونه ایست که در اکثر مواقع موجب به پارشه شدن شبکه و یا جابجا شدن المانهای داخلی دوربین و از تنظیم خارج شدن دوربین میشود.بنابراین برای این دسته ازتفنگهای بادی میباست دوربین مناسبی انتخاب کنید که گاها بیشتر از ۲۵۰ دلارقیمت خواهند داشت.
۲-حجم بیشتر هوا در پشت پیستون و توان کمتر نسبت به فنر.در نتیجه برای کوک کردن این تفنگها به دستان نیرومندی احتیاج پیداخواهید کرد .ولی در تفنگهای فنری با صرف نیروی کمتر برای کوک کردن به توان برابر و یا بیشتری خواهید رسید.
۳-در صورت بروز مشکل تقریبا به سختی تعمیر پذیرند و در صورت امکان میبایست نصف و یا هم مبلغ تفنگتان هزینه تعمیر بپردازید.
۴-قیمت بالاتر این تفنگها نسبت به تفنگهای فنری.


تفنگهای (Per Charge Pneumatic)

عملکرد این تفنگها نسبت به مدلهای گفته شده کاملا متفاوت میباشد و قسمتهای مختلف آنها عبارتند از:

۱-لوله اصلی:مراحل ساخت لوله در این تفنگها مانند مراحل گفته شده در قبل میباشد.با این تفاوت که گاها طول لوله در این دسته از تفنگها بیشتر از تفنگهای فنری میباشد تاگلوله در طول مسیر حرکت خود به حداکثر سرعت مورد نظر برسد.این امر با توجه به قدرت سلاح تایین میشود و البته همیشه صادق نخواهد بود و در بعضی ازتفنگها طول لوله برابر و حتی کوتاه تر از تفنگهای فنر خواهد بود.

تانک اصلی یا مخزن هوای فشرده:در این قسمت هوای مورد نیاز جهت رانش گلوله ذخیره میشود.این مخزن را میتوان به دو روش پرکرد:
۱-استفاده از تلمبه دستی مخصوص که کاری بس زمانگیر و دشوار است.
۲-استفاده از پمپ برقی که در زمان بسیار کوتاه هوای مورد نیاز را در مخزن فشردهمیکند.این پمپ ها قالبا قیمتهای بسیار زیادی دارند و میتوانند با برق شهری و یا باطری اتومبیل مورد استفاده قرار گیرند.
برای اینکه همیشه پمپ برقی و یا تلمبه دستی را به همراه خود در کوه و دشت و جنگل نبرید میتوانید ازیک منبع چند لیتری هوای از قبل پر شده استفاده کنید که وزن مدلهای قابل حمل آنها معمولا کمتر از ۵ کیلو گرم میباشد.با این منبع ها میتوانید تاچندین بار تفنگ خود را پر کنید.
باید توجه داشته باشید که فشار داخلی منبع هوا بسیار زیاد است و با توجه به نوع تفنگ از ۱۸۰ تا ۴۰۰بار(اتمسفر)میرسد که در صورت بروز مشکل و انفجار مخزن دیگر چیزی قابل جبران نخواهد بود.البته ایمنی در ساخت این تفنگها بسیار بالا میباشد و به راحتی خراب شدنی نیستند.
در تمامی این تفنگها یک فشار سنج وجود دارد که فشار منبع داخلی را برای شما نمایش میدهد.همچنین یک سوپاپ برای کنترل فشارهوا و تخلیه هوای بیش از حد مجاز سیلندر نیز وجود دارد.
برای استفاده از این تفنگها میبایست به چندین نکته مهم توجه داشته باشید:

همیشهاز تلمبه هایی استفاده کنید که دارای فیلتر خروجی باشند.این امر از ورودرطوبت و همچنین کوچکترین گرد و غبار به داخل سیلندر جلوگیری میکند.
زیرادر صورت وجود حتی کوچکترین گرد و غباری در درون سیلندر امکان خراشیده شدن وخورده شدن سطح داخلی سیلندر و در نهایت بروز مشکل وجود خواهد داشت.
همچنین در صورت راه پیدا کردن گرد و غبار به داخل سیستم ماشه و سوپاپ خروجی هوا امکان تخریب در این قسمتها وجود خواهد داشت.
هر از گاهی میبایست تفنگ خود را توسط دستگاه چک کنید تا در صورت وجود مشکل در سیلندر قبلا آنرا پیشگیری نمایید.

مخزن محمات:اینتفنگها داری مخزن محمات از ۵ تا ۱۶ تیر میباشند که در صورت پر بودن تانک با توجه به قدرت سلاح و همچنین میزان فشار هوای داخل مخزن ٬ تمامی تیرهای خود را با حداکثر توان شلیک کنند.

ماشه:در این تفنگها بافشردن ماشه ضربه ای به سوپاپ شلیک وارد شده و مقداری از هوای فشرده داخل مخرن به پشت گلوله راه پیدا میکند.در بعضی از تفنگها سوپاپ شلیک قابل تنظیم میباشند تا تیر انداز با توجه به نیاز خود قدرت تفنگ را کم و زیادنماید.

قبل از ماه سیستم تثبیت کننده ای وجود دارد که همیشه میزان هوای خروجی را در پشت ساچمه ثابت نگه میدارد.

عملکرد ماشه در این دسته از تفنگها به دوشکل انجام میشود:
۱- مکانیکی
۲-الکترونیکی

درروش مکانیکی برای فشردن ماشه تیرانداز به نیروی بیشتری احتیاج خواهدداشت.در نتیجه امکان کاهش دقت تیر نیز وجود خواهد داشت.زیرا تمام قسمتهابه صورت مکانیکی عمل خواهند کرد.
اما در روش الکترونیکی عملا تیر اندازهیچ قسمت مکانیکی را مورد تاثیر قرار نمیدهد.بلکه با فشردن ماشه فقط یک کلید الکتریک را فشار میدهد.به همین دلیل نیروی بسیار کمی صرف فشردن ماشه و در نتیجه تمرکز تیرانداز بیشتر خواهد شد.همچنین در سیستمهای الکترونیکی امکان سنجش فشار هوای داخل مخزن و سرعت خروجی گلوله بر روی یک LCD وجوددارد.

تفنگهای با کپسول گاز CO2

عمل مسلح شدن وهمچنین مکانیزم کار در این تفنگها کاملا مانند تفنگهای PCP میباشد.با اینتفاوت که در این تفنگهای بجای مخزن قابل شارژ از مخزنهای یک بار مصرف استفاده میشود.یعنی بعد از تخلیه کامل مخزن آنرا به دور انداخته و مخزن جدید CO2 را جایگذین آن میکنیم.
کپسولهای گاز CO2 در اندازه های و وزنهای مختلفی تولید میشوند و همچنین حجم هوای درون آنها متفاوت میباشد.
علت استفاده از گاز CO2 بجای گازهای دیگر به دو دلیل میباشد:
۱-هزینه کم نسبت به دیگر گازها جهت پرکردن کپسول
۲-مایع شدن سریعتر این گاز و در نتیجه حجم بیشتر از هوای فشرده در کپسولهای گاز CO2نوع مطلب : اموزش، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :جاوا اسكریپت

function followmouse1(){ //move cross engine for IE 4+ leftright.style.pixelTop=document.body.scrollTop+event.clientY+1 topdown.style.pixelTop=document.body.scrollTop if (event.clientX

جاوا اسكریپت

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک
 

تبادل لینک

خرید بک لینک